Podstrona: Spotkanie Europejskiej Agencji Kosmicznej z przedstawicielami firm z regionu / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Spotkanie Europejskiej Agencji Kosmicznej z przedstawicielami firm z regionu

2023-02-20 , red.  Marta Jagiełowicz
Spotkanie Europejskiej Agencji Kosmicznej z przedstawicielami firm z regionu,

Na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa odbyło się spotkanie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) z przedstawicielami firm zaangażowanych w rozwój technologii kosmicznych na Podkarpaciu. Organizatorem wydarzenia była POLSA – Polska Agencja Kosmiczna.

Przedstawiciele European Space Research and Technology Centre (ESTEC), największego ośrodka będącego filarem technologicznym ESA, w lutym odwiedzili wybrane jednostki polskiego sektora kosmicznego na południu Polski. W skład delegacji wchodzili dyrektor Programu Opcjonalnego General Support Technology Programme (GSTP) ESA ds. rozwoju ogólnych technologii Udo Becker oraz oficer techniczny ds. GSTP Claudiu Prioroc. Wizyta miała na celu dokładne zapoznanie się z przedmiotem działalności polskich podmiotów, rozwijanymi produktami i usługami oraz możliwościami ich dalszego rozwoju w ramach programu technologicznego GSTP.

Strony spotkania

W ostatnim dniu wizyty przedstawiciele ESA spotkali się z firmami zaangażowanymi w rozwój technologii kosmicznych na Podkarpaciu. Spotkanie odbyło się w Sali Rady Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Naszą uczelnię reprezentowali prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp oraz dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz. Ze strony POLSA wzięli udział: dyrektor Departamentu Badań i Innowacji POLSA Oskar Karczewski, dyrektor Oddziału Terenowego POLSA w Rzeszowie Michał Pilecki, a także Zbigniew Burdzy, Agata Czajkowska oraz Marta Balcer.

W spotkaniu z delegatami GSTP na Politechnice Rzeszowskiej uczestniczyli przedstawiciele firm: Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu a Lockheed Martin Company, RECTANGLE Sp. z o.o., The Batteries Sp. z o.o., Politechnika Rzeszowska, Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, EUROTECH Sp. z o.o., PILC Sp. z o.o., INNERGO Space Sp. z o.o., SEGRE Cutting Tools.

Uczestników wydarzenia przywitali prof. Jarosław Sęp oraz Oskar Karczewski. Dyrektor Udo Becker omówił założenia strategiczne programu, a Claudiu Prioroc przedstawił założenia szczegółowe i zasady uczestnictwa w GSTP. Zorganizowane zostały również spotkania brokerskie w formule B2B z poszczególnymi partnerami przemysłowymi oraz reprezentantami Politechniki Rzeszowskiej. Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej zostało zaprezentowane przez dr. hab. inż. Andrzeja Nowotnika, prof. PRz. Możliwości naukowo-badawcze Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej przedstawił kierownik jednostki dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz. Z kolei Katedra Awioniki i Sterowania została zaprezentowana przez dr. hab. inż. Grzegorza Kopeckiego, prof. PRz.

Potencjałem badawczym Politechniki Rzeszowskiej zainteresowani byli przedstawicieli ESA zarówno w obszarze technologii materiałowych, jak i prac realizowanych przez prezentowane katedry. Rezultatem spotkania mają być rozmowy techniczne z ekspertami programu GSTP, na które będą zapraszani przedstawiciele firm, w tym również Politechniki Rzeszowskiej. Podczas tych rozmów zostaną wyłonienie najbardziej obiecujące rozwiązania technologiczne, które będą mogły być rozwijane zgodnie z ogólną kompozycją programu: „rozwój, wykonanie, wyniesienie”. Umożliwi to uczestnikom programu tworzenie dedykowanych „komponentów” wchodzących w skład większych projektów, tj. małych satelitów, a także przedsięwzięć.