Podstrona: Politechnika Rzeszowska przyjęta do Visegrad University Association / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska przyjęta do Visegrad University Association

2021-09-22 , red.  Edyta Ptaszek, Anna Worosz
Politechnika Rzeszowska przyjęta do Visegrad University Association

9 września 2021 r. odbył się General Meeting Visegrad University Association (VUA), podczas którego trzy uczelnie, w tym Politechnika Rzeszowska, aplikowały o przyjęcie do Stowarzyszenia. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele stowarzyszonych uczelni m.in. ze Słowacji, Czech, Ukrainy, Polski i Kazachstanu.

General Meeting odbywa się raz w roku, a tegoroczne spotkanie miało szczególny charakter ze względu na jubileusz 10-lecia VUA. Politechnikę Rzeszowską reprezentowali prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej mgr Edyta Ptaszek oraz mgr Monika Stanisz z DWM, która  przedstawiła prezentację o naszej uczelni.

Głosowanie dotyczące przyjęcia nowych uczelni w szeregi Stowarzyszenia odbyło się w formule online. Politechnika Rzeszowska została bardzo wysoko oceniona i przyjęta do grona członków VUA. Za przyjęciem naszej uczelni zagłosowali wszyscy uprawnieni reprezentanci uczelni stowarzyszonych.

Visegrad University Association

Karta Stowarzyszenia VUA została podpisana przez przedstawicieli uczelni z Grupy Wyszehradzkiej i regionów współpracujących na Słowackim Uniwersytecie Rolniczym w Nitrze. Spotkanie inauguracyjne odbyło się w listopadzie 2011 r. Stowarzyszenie powstało w ramach strategicznego projektu „Zrównoważony rozwój rolnictwa krajów V4 i regionów współpracujących”. Projekt koordynuje Słowacki Uniwersytet przy wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Oprócz członków-założycieli na współpracę w ramach tej inicjatywy zdecydowały się uczelnie i instytucje z Tajlandii, Indii, Turcji, Mołdawii, Włoch i Niemiec. Polska jest reprezentowana przez sześć uczelni, w tym Politechnikę Rzeszowską.

Głównym celem Stowarzyszenia jest kooperacja uczelni partnerskich w celu zapewnienia wysokiej jakości w obszarze edukacji i nauki oraz promowanie rozwoju bliższej współpracy między członkami Grupy Wyszehradzkiej, a także regionami współpracującymi w zakresie wszystkich aspektów zrównoważonego rozwoju. Stowarzyszenie tworzy możliwości większej interakcji i efektywności działań akademickich i badawczych, podniesienia rangi regionu i wzmocnienia międzynarodowej spójności Europy Środkowej oraz nawiązania relacji z krajami trzecimi, innymi ugrupowaniami regionalnymi i organizacjami międzynarodowymi.

Cele Stowarzyszenia

Najważniejsze cele Stowarzyszenia:

• promowanie współpracy między uczelniami członkowskimi w zakresie edukacji i badań, wymiany studentów i pracowników,
  • wymiana informacji, wiedzy naukowej i wyników badań przez publikację międzynarodowego czasopisma naukowego „Visegrad Journal on Bioeconomy and Sustainable Development” oraz współpracę w obszarze naukowym związanym z przyszłym rozwojem szkolnictwa wyższego i badań oraz wszystkimi aspektami zrównoważonego rozwoju,
  • stworzenie platformy do współpracy w zakresie wspólnych i podwójnych dyplomów,
  • promowanie współpracy między uczelniami członkowskimi w obszarze badań i edukacji na rzecz gospodarki, społeczeństwa, pokoju i rozwoju kulturalnego krajów powołanych do Stowarzyszenia.

Visegrad University Association jest otwarte dla wszystkich uniwersytetów i wspiera wzmacnianie powiązań akademickich i badawczych zgodnie z priorytetami polityki zagranicznej.