Doktorant Politechniki Rzeszowskiej na szkoleniu z nowej ustawy o szkolnictwie wyższym
Dominik Ożóg, członek Rady Samorządu Doktorantów Politechniki Rzeszowskiej znalazł się w gronie dwudziestu pięciu doktorantów z całej Polski, którzy wzięli udział w szkoleniu Akademii Liderów i Ekspertów Krajowej Reprezentacji Doktorantów.
Celem szkolenia było przygotowanie przedstawicieli doktorantów do przekazywania w swojej społeczności akademickiej informacji związanych ze zmianami w systemie szkolnictwa wyższego w związku z wchodzącą w życie ustawą Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce.
W szkoleniu wzięli udział doktoranci z całej Polski wyłonieni w procesie rekrutacji, która uwzględniała aktywność doktorantów w ich środowisku akademickim. W ramach Akademii uczestnicy brali udział w dyskusji z Piotrem Müllerem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Moje pytanie do wiceministra dotyczyło doktoratów wdrożeniowych, czy są planowane po 2019 roku i czy będą w nich mogły uczestniczyć jednostki, które nie mają kategorii A - relacjonuje Dominik Ożóg, asystent w Katedrze Informatyki i Automatyki WEiI. - Minister odpowiedział, że w MNiSW rozumieją, że dla przedsiębiorców chcących nawiązać współpracę w ramach doktoratu wdrożeniowego ważne są dotychczasowe osiągnięcia doktoranta i dorobek naukowy jego promotora, a nie kategoria uczelni. W związku z tym rozważana jest kolejna edycja doktoratów wdrożeniowych, w której wymagania te będą zmienione - dodaje doktorant.
Podczas szkolenia doktoranci brali również udział w warsztatach z kompetencji miękkich rozwijających umiejętności związane z wystąpieniami publicznymi oraz w wykładach dotyczących podstawowych regulacji związanych z RODO i przetwarzaniem informacji w zakresie działalności samorządów doktoranckich. Cykl szkoleniowy zakończył się egzaminem sprawdzającym poziom kompetencji uczestników Akademii.
Informacje zdobyte na szkoleniu jego uczestnicy przekażą doktorantom sowich macierzystych uczelni. W Politechnice Rzeszowskiej spotkanie planowane jest w drugiej połowie października.
Akademia Liderów i Ekspertów została zorganizowana przez Krajową Reprezentację Doktorantów, która jest ogólnopolskim przedstawicielem środowiska doktorantów. Jej reprezentanci brali czynny udział w pracach legislacyjnych nad nową ustawą Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, podczas których skutecznie negocjowali zapisy dotyczące kształcenia doktorantów i procedury nadawania stopni naukowych oraz wciąż opiniują rozporządzenia ministerstwa dbając o reprezentowanie interesów społeczności doktorantów.
Szkolenie odbyło się od 3-9 września br. w murach Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.