Podstrona: Ambasador Kanady z wizytą w Politechnice Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Ambasador Kanady z wizytą w Politechnice Rzeszowskiej

2018-11-27
Ambasador Kanady z wizytą w Politechnice Rzeszowskiej

Politechnikę Rzeszowską odwiedzili przedstawiciele ambasady Kanady w Polsce, na czele z ambasador Leslie Scanlon. Rozmowy z władzami Politechniki Rzeszowskiej, pod przewodnictwem rektora prof. Tadeusza Markowskiego dotyczyły m.in. możliwości współpracy badawczo-rozwojowej między kanadyjskimi i polskimi ośrodkami badań lotniczych.

Prócz ambasador Leslie Scanlon, w spotkaniu w Politechnice Rzeszowskiej wzięli udział Francis Dorsemaine, doradca handlowy ambasady Kanady oraz Arkadiusz Wysocki, komisarz handlowy. Z delegacją spotkał się prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej, a także prof. Grzegorz Budzik, prorektor ds. nauki oraz prof. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. współpracy międzynarodowej. W rozmowach wzięli również udział prof. Romana Śliwa, przewodnicząca Rady Partnerów Centrum Zaawansowanych Technologii AERONET–Dolina Lotnicza,  prof. Jarosław Sęp, dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz mgr Ewa Kaczan-Winiarska, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej. W rozmowach uczestniczył również mgr Łukasz Czułno ze Studium Języków Obcych, zapewniający obsługę językową.

W czasie spotkania omawiano możliwości rozwoju biznesowego dla kanadyjskich firm z branży lotniczej, a także współpracę badawczo-rozwojową między kanadyjskimi i polskimi ośrodkami badań lotniczych. Zarówno Politechnika Rzeszowska jak i Centrum Zaawansowanych Technologii AERONET–Dolina Lotnicza mają duży potencjał do inicjowania lub dołączania do projektów badawczo-rozwojowych z kanadyjskimi badaczami.

- Nasi goście z Kanady chcieli poznać potencjał i możliwości współpracy między sektorem lotniczym w Polsce na poziomie badawczym i na poziomie firm przemysłowych do współpracy z firmami w sektorze lotniczym w Kanadzie – mówi prof. Romana Śliwa. - Podczas krótkiej prezentacji pokazałam Politechnikę Rzeszowską z możliwościami realizacji badań naukowych w kontekście współpracy z sektorem lotniczym w Kanadzie, a także możliwości naszych partnerów do przyszłej realizacji projektów europejskich we współpracy z Kanadą.

Prof. Jarosław Sęp, dziekan Wydziału Lotnictwa i Budowy Maszyn PRz podkreślił, że współpraca z Kanadą ma olbrzymi potencjał i perspektywy rozwoju, a efekty spotkania będą zapewne widoczne w niedalekiej przyszłości. Już dziś współpraca odbywa się między kilkoma podmiotami: Pratt&Whitney Rzeszów, Pratt&Whitney Kanada ulokowanym w Montrealu, Politechniką Rzeszowską (w szczególności Wydziałem Budowy Maszyn i Lotnictwa) oraz uczelnią z Montrealu, która mocno współpracuje z kanadyjskim Pratt&Whitney.

- Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z partnerami kanadyjskimi rozwija się w dużej mierze dzięki temu, że firma Pratt&Whitney jest ulokowana blisko naszej uczelni i jest naszym głównym partnerem przy realizacji prac naukowo-badawczychNasze przedsięwzięcia, które wiążą nas z partnerami kanadyjskimi związane są z edukacją, jak również z badaniami naukowymi – dodaje prof. Sęp.